Urodziny w Wikipedii

Przedstawiciele jakiego zawodu są najczęściej opisywani w Wikipedii? Czy miesiąc urodzenia predysponuje do wykonywania danego zawodu? Czy w polskiej Wiki więcej jest o Polakach czy innych nacjach?

Pomysł

Któregoś dnia, siedzimy w knajpie z J.P. a właściwie z J.A., z okazji jego urodzin. I tak od słowa do słowa pada “a dzisiaj urodziny ma też Putin”. Sprawdzamy w Wikipedii – faktycznie. A oprócz J.A. i Putina urodziny ma cała masa piłkarzy. I aktorów. I to mnie natchnęło – czym zajmują się (albo zajmowali) osoby opisane w Wikipedii? Którego zawodu jest najwięcej? Wydawałoby się, że ludzi kultury, sztuki i polityki – tak by wypadało, bo tak było zawsze w encyklopedii. Sprawdzimy jak jest naprawdę.

Pobranie danych z Wikipedii

Za listę osób posłużą strony poświęcone każdemu z dni roku. Na każdej takiej stronie (pracujemy z polską Wikipedią) mamy sekcje:

  • Święta
  • Wydarzenia w Polsce
  • Wydarzenia na świecie
  • Urodzili się
  • Zmarli

Nas interesują osoby urodzone danego dnia.

Jeśli technikalia Cię nie interesują – przewiń trochę stronę w dół, do pierwszego wykresu.

Przy pomocy kilku funkcji zawartych w pakietach

rozpracujemy ten problem. Przygotujemy odpowiednią funkcję, która:

  • przygotuje adres strony (na bazie dwóch parametrów – numeru dnia i numeru miesiąca) z Wikipedii
  • pobierze tę sronę
  • znajdzie odpowiednią sekcję (poświęconą urodzinom)
  • wydobędzie z niej listę osób urodzonych, razem z rokiem urodzenia i opisem kim dana osoba jest/była

Funkcja zwróci nam ramkę interesujących nas danych, gotową do dalszej obróbki. Oto i ona, komentarze tłumaczą co i jak:

Teraz trzeba uruchomić ją 366 razy (tyle ile dni w roku, licząc z 29 lutego) i wszystkie wyniki zapisać w jednej tabeli:

Przegląd danych

Mamy zgromadzone dane, zobaczmy co w nich jest:

Wyżej widzimy liczbę osób urodzonych w kolejnych latach. Oczywiście tylko tych wymienionych w Wikipedii.

Widać tutaj pierwszą ciekawostkę: im bliżej teraźniejszości tym więcej osób, o których pisze się na Wiki. To dość naturalne. Postacie historyczne muszą być bardzo interesujące, żeby komuś (szacun dla redaktorów) chciało się tworzyć hasło. Bo czy jakiś burmistrz małego miasteczka z XII wieku jest interesujący? Może wyjątki się znajdą, ale w przeważającej większości raczej nie. A na przykład obecny prezydent Opola już jest – bo człowiek ten występuje gdzieś w przestrzeni publicznej, być może dział PR taki czy inny (z urzędu miasta lub partii, którą reprezentuje) przygotował to hasło. W każdym razie według mnie nie ma nic dziwnego w kształcie powyższej krzywej.

Przybliżmy ją trochę, ograniczając ją od XVIII wieku do teraźniejszości:

Im bliżej teraźniejszości tym więcej źródeł informacji. Łatwiej więc przygotować hasło. Ale też rozwój nauki (ogólnopojętej) czy kultury większy – więcej ludzi, tańszy druk, tańszy dostęp do wiedzy (szkoły i uniwersytety, prasa). Wszystko to miało wpływ na szersze grono odbiorców rzeczy, które konkretny człowiek wyprodukował (napisał, namalował, odkrył).

Zobaczmy jak wygląda rozkład liczy urodzonych osób w zależności od dnia i miesiąca urodzenia:

Jest stosunkowo równomiernie (przy tej liczbie osób powinno). Pojedyncze czerwone (1 stycznia może być przyczyną złego parsowania wpisów w naszej funkcji pobierającej – napisana jest na szybko, na pewno nie najlepiej jak można) i zielone punkty to być może wyniki błędów przy przekształceniach danych podczas pobierania.

Na razie nie dowiedzieliśmy się niczego ciekawego :) Przejdźmy zatem dalej – spróbujmy wydzielić narodowość i zajęcie poszczególnych osób z ich opisów. Potrzebne będzie

rozbicie opisów na słowa

oraz przygotowanie słowników, bo słowa są różne – przede wszystkim w męskiej i żeńskiej formie (poeta i poetka to to samo zajęcie, dla maszyny jednak inne).

Przygotowanie słownika polegać będzie niestety na obróbce ręcznej. Wybierzemy słowa, które w opisach występują co najmniej sto razy (żeby nie było ich zbyt wiele – możecie wszystkie):

i zapiszemy je w pliku CSV:

Ten słownik przeedytujemy w Excelu. Każde ze słów sprowadzimy do jednego rodzaju (ja sprowadziłem do rodzaju męskiego – więc ze wspomnianej poetki zostaje poeta), a dodatkowo dodałem znacznik czy słowo określa narodowość (literka a) czy zajęcie (literka z).

Teraz można użyć słowników do odpowiedniej zmiany w tabeli z opisami. Najpierw wczytujemy słownik i rozdzielamy na dwa (narodowości i zajęć):

a później łączymy je z danymi:

Dzięki temu zabiegowi możemy zobaczyć o osobach jakich narodowości pisze się najwięcej:

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć go w większej rozdzielczości.

Widać, że wyróżna się oczywiście Polska, Ameryka (w sensie Stany Zjednoczone) oraz europejskie ośrodki kulturalno-naukowo-polityczne (czyli kraje, które mają znaczenie w historii naszej europejskiej cywilizacji): Niemcy, Francja, Włochy czy też Rosja i Anglia (Wielka Brytania). Zobaczmy popularność osób dla tych wybranych narodowości:

Dominują Polacy i Amerykanie, reszta jest mniej więcej na jednym poziomie. Co ciekawe – młodszych obecnych na Wikipedii mamy więcej Amerykanów niż Polaków. Z czego to wynika? Uprzedzając fakty zdradzę, że z tego jakie zajęcia dominują: aktorzy, piłkarze, osoby znane z pop-kultury. Show bussines w USA jest zdecydowanie większy niż w Polsce, to też tych osób więcej.

Urodzenia według zajęcia

Jak wygląda analogiczny rozkład według zajęcia wykonywanego przez wymienione osoby?

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć go w większej rozdzielczości.

Dla osi pionowej zastosowałem skalę logarytmiczną, dzięki czemu lepiej widać dynamikę zmian. A co widać?

Ano widać to co już wiemy – im bliżej teraźniejszości tym więcej osób. Ale też to, że aktorów przybywa z roku na rok. Mniej więcej stała na przestrzeni lat jest liczba osób zajmujących się naukami ścisłymi (fizyka, matmatyka, biologia, zoolog) czy też humanistycznymi.

W pewnym momencie zaczęły znikać poszczególne zawody: męczennik, jezuita, etnograf, admirał czy święty. To wynika z dwóch rzeczy: po pierwsze już tego typu zajęć się nie praktykuje na skalę która pozwoliłaby znaleźć się w Wikipedii (bo np. wszystko zostało odkryte), a po drugie (co pewnie bardziej prawdopodobnie) – aby dokonać czegoś w danej dziedzinie może potrzeba lat (więc osoby urodzone na przykład w drugiej połowie XX wieku są jeszcze za młode) a może jakiegoś uznania (na przykład tak jest w przypadku świętych).

Z drugiej strony pojawiają się nowe kategorie – szeroko rozumiany sport czy kultura masowa. Taki na przykład model/modelka – ktoś kto pokazuje jak wyglądają ubrania ma swoje hasło w Wikipedii (rozumianej jako nowoczesna encyklopedia) – czujecie to? Dla mnie to jest absurdalne… ale wynika z tego, że ta osoba jest jednoczenie na przykład aktorką (lub aktorem).

Ciekawie widać jeszcze jedną kategorię: zawody, które trwały jakiś czas i się skończyły. Tak jest z kosmonautami, pułkownikami i w dużym uproszczeniu żołnierzami. Ci ostatni wyjdą nam pod koniec tekstu.

Zobaczmy teraz porównanie liczby naukowców, pisarzy, polityków z popkulturą i sportem:

Potwierdzają się wcześniejsze obserwacje i wnioski: liczba przedstawicieli zawodów wymagających wieloletniej pracy i doświadczenia spada im bliżej roku 2017, a ci, którzy osiągają wyniki w młodości (sportowcy, aktorzy i piosenkarze) już są wymieniani w Wikipedii. W długim (sto lat?) terminie teoretycznie może się to wyrównać. Pisarze urodzeni w latach 90-tych nie zdążyli się jeszcze wsławić i pojawić w Wiki. Albo się nie rodzą.

W słownikach warto dodać jeszcze jedną informację, mianowicie dziedzinę danego zajęcia: sport, literatura, polityka, nauki ścisłe, nauki humanistyczne itd. Tak samo można dodać informację o płci. Możecie pobawić się w wolnej chwili.

Najpopularniejsze imiona

Możemy zobaczyć kilka innych przekrojów tych samych danych – na przykład jakie imię występuje naczęściej wśród wymienianych Polaków?

Albo to samo dla jednej z najliczniejszych grup – piłkarzy (już globalnie):

W którym miesiącu rodzą się dane zawody?

Wierzycie w horoskopy? Ja nie bardzo, ale sprawdźmy czy znak zodiaku (tutaj w uproszczeniu do miesiąca) w jakiś sposób określa zajęcie wykonywane przez osobę:

Wykres powyżej pokazuje tylko 1% najpopularniejszych zawodów. Widać, że duchownymi, biskupami czy arcybiskupami są osoby urodzone głównie w czerwcu. Z kolei prawnicy, premierzy i prezydenci rodzą się w październiku (podobnie jak zapaśnicy). Czy to prowadzi do wniosku, że znak zodiaku określa predyspozycje zawodowe?

Do tej pory korzystaliśmy z danych ułożonych dość specyficznie – w kolumnie kategoria mamy rozpoznane zawody, w kolumnie kraj mamy narodowość. Dla przykładu:

Rok Miesiac Dzień Data Osoba Słowa Kategoria Kraj
1941 6 27 1941-06-27 Krzysztof Kieślowski polski polski
1941 6 27 1941-06-27 Krzysztof Kieślowski reżyser reżyser
1941 6 27 1941-06-27 Krzysztof Kieślowski i
1941 6 27 1941-06-27 Krzysztof Kieślowski scenarzysta scenarzysta
1941 6 27 1941-06-27 Krzysztof Kieślowski filmowy

Z takich danych nie jest łatwo wyciągnąć informację czy reżyserów (skoro jesteśmy przy Kieślowskim) jest więcej Polaków czy Amerykanów – nie da się nałożyć filtru kraj == polski oraz kategoria == reżyser. A to może być ciekawa obserwacja. Zatem musimy odpowiednio przygotować dane:

Powyższy kod dla każdej unikalnej osoby (zakładamy, że danego dnia urodziła się tylko jedna osoba o danym imieniu i nazwisku) wyciąga kawałek tabelki (taki sam jak wyżej dla Kieślowskiego) i rozkłada wartości kolumny kategoria w kolejne kolumny. Później wybiera wiersz z niepustą wartością kolumny kraj i dokłada do niego utworzone kolumny odpowiadające za wykonywane zajęcie. Na pewno da się to zrobić lepiej, a jeśli nie – warto to napisać w C (i wykorzystać pakiet Rcpp), bo jest straszliwie wolne. Szczególnie w tym przypadku, gdzie mamy informacje o 118869 osobach.

Teraz już możemy sprawdzić z jakiego kraju pochodzą poszczególne zawody:

Powyżej tylko 3% najpopularniejszych. Widać, że najwięcej narodowości jest wśród polityków i piłkarzy. Widać, że najwięcej mamy amerykańskich aktorów. Wśród Polaków dominują aktorzy, politycy, działacze i pisarze.

Weźmy więc pod lupę Polaków urodzonych w XX i XXI wieku – kogo jest najwięcej?

Wygrywają aktorzy – w którym roku się urodzili?

Z wykresu wynika, że najwięcej w 1977 roku – kto? Dodajmy od razu opisy bezpośrednio z Wikipedii:

Imię i nazwisko Data urodzenia Opis
Grzegorz Stosz 1977-01-13 polski aktor
Tomasz Augustynowicz 1977-01-22 polski aktor
Joanna Litwin 1977-02-02 polska aktorka
Marcin Chochlew 1977-02-04 polski aktor
Anna Sarna 1977-02-08 polska aktorka
Paulina Holtz 1977-02-23 polska aktorka
Piotr Duda 1977-03-05 polski aktor, menedżer teatralny
Piotr Borowski 1977-03-08 polski aktor
Sambor Czarnota 1977-03-16 polski aktor
Katarzyna Glinka 1977-04-19 polska aktorka
Tomasz Kot 1977-04-21 polski aktor
Bodo Kox 1977-04-22 polski dziennikarz, reżyser filmowy, aktor
Daria Widawska 1977-05-01 polska aktorka
Teresa Dzielska 1977-05-11 polska aktorka
Bartłomiej Kasprzykowski 1977-05-19 polski aktor
Patrycja Durska-Mruk 1977-05-24 polska aktorka
Szymon Sędrowski 1977-06-02 polski aktor
Małgorzata Bela 1977-06-06 polska aktorka, modelka
Beata Chruścińska 1977-06-07 polska aktorka
Rafał Drozd 1977-06-07 polski aktor, wokalista
Ewa Andruszkiewicz 1977-06-09 polska aktorka
Sylwia Arnesen 1977-06-17 polska aktorka
Joanna Pokojska 1977-06-29 polska aktorka
Ewelina Serafin 1977-06-29 polska aktorka
Marek Żerański 1977-07-07 polski aktor
Maciej Jachowski 1977-07-08 polski aktor, wokalista
Cezary Jankowski 1977-07-10 polski aktor
Violetta Kołakowska 1977-07-13 polska aktorka, modelka, stylistka
Robert Szykier-Koszucki 1977-07-18 polski aktor
Marcin Piętowski 1977-07-20 polski aktor
Paweł Podgórski 1977-07-23 polski aktor, wokalista
Michał Sitarski 1977-07-29 polski aktor
Roch Poliszczuk 1977-07-31 polski wokalista, kompozytor, aktor
Łukasz Garlicki 1977-08-05 polski aktor, reżyser teatralny
Tomasz Mycan 1977-08-05 polski aktor
Marek Serafin 1977-08-09 polski aktor
Leszek Lichota 1977-08-17 polski aktor
Natasza Urbańska 1977-08-17 polska aktorka, piosenkarka, tancerka
Dominika Łakomska 1977-09-07 polska aktorka
Grzegorz Mielczarek 1977-09-16 polski aktor
Joanna Rossa 1977-09-17 polska aktorka
Ilona Wrońska 1977-09-17 polska aktorka
Dominika Kurdziel 1977-09-25 polska perkusistka, kompozytorka, wokalistka, producentka muzyczna, aktorka, reżyserka programów telewizyjnych
Paweł Gładyś 1977-09-29 polski aktor
Magdalena Emilianowicz 1977-09-30 polska aktorka
Wiktoria Padlewska 1977-10-04 polska dziennikarka, pisarka, aktorka
Gabriela Frycz 1977-10-15 polska aktorka
Dr Yry 1977-10-18 polski wokalista, muzyk, kompozytor, aktor
Mariusz Zaniewski 1977-10-19 polski aktor
Beata Jewiarz 1977-10-24 polska aktorka
Adam Malecki 1977-11-06 polski aktor
Anna Piróg 1977-12-11 polska aktorka
Łukasz Simlat 1977-12-11 polski aktor
Dominik Bąk 1977-12-19 polski aktor
Maja Frykowska 1977-12-23 polska prezenterka telewizyjna, aktorka, piosenkarka
Joanna Banasik 1977-12-27 polska aktorka, reżyserka teatralna

A teraz wrócimy na chwilę do wojskowych (obiecałem to wcześniej). Pojawią się, jeśli poszukamy kto urodził się w kolejnych latach biorąc pod uwagę narodowość radziecką (o ile można tak powiedzieć):

Sprawdzaliśmy czy miesiąc urodzenia predysponuje do zawodu, ale dane nie były jeszcze gotowe do podziału po narodowościach. Teraz możemy to samo zrobić dla Polaków:

Senator, samorządowiec, filozof i ekonomista rodzi się najczęściej w czerwcu. Dla danych globalnych w czerwcu były osoby z hierarchii kościelnej (biskupi itd) – u nas biskup i duchowny to raczej październik.

Czy jakieś polskie nazwisko się powtarza?

Osoba n
Andrzej Nowak 5
Andrzej Zieliński 5
Jerzy Tomaszewski 5

Spośród tych trzech najczęściej powtarzających się weźmy Andrzeja Nowaka:

Osoba Data urodzenia Opis
Andrzej Nowak 1935-09-14 polski lekarz internista
Andrzej Nowak 1942-07-04 polski pianista, członek zespołu Niemen Aerolit
Andrzej Nowak 1956-02-07 polski hokeista
Andrzej Nowak 1959-04-09 polski gitarzysta, członek zespołu TSA
Andrzej Nowak 1960-11-12 polski historyk, publicysta, sowietolog

W porównaniu z Wikipedią zabrakło nam jeszcze trzech Andrzejów Nowaków: tłumacza, psychologa i lekkoatlety. Dlaczego? Tłumacz urodzony w 1944 roku nie ma podanej dokładnej daty urodzenia (i tym samym nie znajdziemy go zapewne na stronie informującej o wydarzeniach konkretnego dnia), psycholog ma datę urodzenia (12 czerwca), ale nie ma go na stronie poświęconej temu dniu (a to tylko z niej zebraliśmy informacje). Zaś dla lekkoatlety nie ma przygotowanej żadnej strony (więc nie ma jak sprawdzić jakiego dnia się urodził). Pamiętajcie też, że Wikipedia nie uzupełnia automatycznie swoich stron – w przypadku Andrzeja Nowaka psychologa to wyraźnie widać: ktoś przygotował hasło o nim, ale nie wpisał go na listę osób urodzonych 12 czerwca.

A reżyserów w polskiej Wikipedii najwięcej jest polskich, w drugiej kolejności amerykańskich:

Narodowość Liczba osób
polski 1079
amerykański 861
francuski 234
brytyjski 182
niemiecki 132

Z aktorami jest odwtornie (5059 amerykańskich, 3225 polskich).

Na koniec tabelka z najmłodszymi Polakami w każdym z zawodów wymienionych w Wikipedii:

Osoba Data urodzenia Zawód
Mateusz Pawłowski 2004-06-03 aktor
Paweł Teclaf 2003-06-18 szachista
Maja Chwalińska 2001-10-11 tenisista
Martyna Łukasik 1999-11-26 siatkarz
Patryk Wysocki 1999-09-17 hokeista
Karolina Gąsecka 1999-08-20 łyżwiarz
Dawid Jarząbek 1999-03-03 narciarz
Dawid Jarząbek 1999-03-03 skoczek
Dominika Grabowska 1998-12-26 piłkarz
Magdalena Welc 1998-11-04 piosenkarz
Szymon Mazur 1998-09-02 lekkoatleta
Krystian Rempała 1998-04-01 żużlowiec
Alan Banaszek 1997-10-30 kolarz
Julia Kowalczyk 1997-09-30 judoka
Jacek Moczydłowski 1997-09-19 producent
Łukasz Dyczko 1997-09-15 saksofonista
Marcel Ponitka 1997-08-28 koszykarz
Bartłomiej Drągowski 1997-08-19 bramkarz
Natalia Strzałka 1997-08-04 zapaśnik
Ewa Swoboda 1997-07-26 sprinter
Justyna Święs 1997-04-16 autor
Andrzej Rządkowski 1997-03-04 florecista
Sylwia Lipka 1996-12-12 prezenter
Adam Mikołaj Goździewski 1996-12-05 pianista
Rafał Reszelewski 1996-08-22 astronom
Wojciech Wojdak 1996-03-13 pływak
Sofia Ennaoui 1995-08-30 biegacz
Dominik Czaja 1995-08-12 wioślarz
Michał Oleksiejczuk 1995-02-22 zawodnik
Izabella Krzan 1995-02-14 model
Błażej Koza 1994-07-21 kompozytor
Joanna Helena Szymańska 1994-03-16 reżyser
Martyna Buliżańska 1994-01-06 poeta
Zdzisław Pawlik 1993-08-30 polityk
Zdzisław Pawlik 1993-08-30 poseł
Patryk Szymański 1993-06-05 bokser
Dawid Podsiadło 1993-05-23 wokalista
Karolina Owczarz 1993-02-04 dziennikarz
Wojciech Engelking 1992-10-07 pisarz
Wojciech Engelking 1992-10-07 publicysta
Sebastian Szypuła 1992-09-14 kajakarz
Łukasz Rzepecki 1992-09-05 samorządowiec
Piotr Lisek 1992-08-16 tyczkarz
Agnieszka Kaczorowska 1992-07-16 tancerz
Monika Hojnisz 1991-08-27 biathlonista
Quebonafide 1991-07-07 raper
Maciej Marton 1991-05-01 pilot
Tomasz Zieliński 1990-10-29 sztangista
Kinga Gajewska 1990-07-22 politolog
Alexandre Beccuau 1990-06-05 rugbysta
Rafał Kołsut 1990-05-25 scenarzysta
Joanna Linkiewicz 1990-05-02 płotkarz
Mateusz Szeremeta 1989-04-07 muzyk
Jan Mela 1988-12-30 działacz
Zofia Bałdyga 1987-12-16 tłumacz
Piotr Kula 1987-05-23 żeglarz
Radzimir Dębski 1987-04-30 dyrygent
Paweł Oziabło 1986-10-12 gitarzysta
Bartosz Frankowski 1986-09-23 sędzia
Adam Bałdych 1986-05-18 skrzypek
Ajron 1985-11-09 operator
Michał Ligocki 1985-10-31 snowboardzista
Paweł Jaroszewicz 1985-09-20 perkusista
Krzysztof Gonciarz 1985-06-19 podróżnik
Sławomir Archangielski 1985-04-10 basista
Krzysztof Mikołajczak 1984-10-05 szpadzista
Donatan 1984-09-02 inżynier
Dariusz Przybylski 1984-07-28 organista
Marcin Plichta 1984-07-26 przedsiębiorca
Maciej Frączyk 1984-05-01 satyryk
Dorota Masłowska 1983-07-03 dramaturg
Krzysztof Aleksander Janczak 1983-05-01 muzykolog
Łukasz Czapla 1982-12-08 strzelec
Łukasz Śmigiel 1982-07-01 wydawca
Artur Skowronek 1982-05-22 trener
Emade 1981-12-15 didżej
Honza Zamojski 1981-11-16 artysta
Iwona Sobotka 1981-10-19 operowy
Iwona Sobotka 1981-10-19 śpiewak
Władysław Kosiniak-Kamysz 1981-08-10 lekarz
Władysław Kosiniak-Kamysz 1981-08-10 minister
Joanna Roszak 1981-04-01 akademicki
Aleksandra Dziurosz 1981-01-08 choreograf
Karolina Wigura 1980-10-01 socjolog
Paweł Czarnecki 1980-07-22 filozof
Marcin Orliński 1980-06-06 krytyk
Jacek Dehnel 1980-05-01 malarz
Jacek Dehnel 1980-05-01 prozaik
Piotr Zychowicz 1980-04-27 historyk
Dawid Tomaszewski 1979-11-21 projektant
Bartosz Łęczycki 1979-10-09 pedagog
Piotr Ślusarczyk 1979-08-24 prawnik
Mieczysław Kieca 1979-07-31 prezydent
Piotr Nowacki 1979-06-21 rysownik
Łukasz Kurowski 1979-02-14 podporucznik
Adam Orłamowski 1978-12-26 ilustrator
Artur Ziętek 1978-10-12 porucznik
Rafał Wiechecki 1978-09-25 ekonomista
Rafał Wiechecki 1978-09-25 adwokat
Sebastian Kudas 1978-08-31 scenograf
Grzegorz Sudoł 1978-08-28 chodziarz
Przemysław Tarnacki 1978-05-31 konstruktor
Krystyna Beniger 1978-02-18 curler
Andrzej Rzońca 1977-10-30 nauczyciel
Przemysław Dakowicz 1977-09-21 eseista
Przemysław Błaszczyk 1977-09-11 senator
Jan Kaczkowski 1977-07-19 duchowny
Marek Rybiński 1977-05-11 misjonarz
Dawid Kupczyk 1977-05-10 bobsleista
Piotr Piasecki 1977-04-19 król
Piotr Duda 1977-03-05 menedżer
Leszek Blanik 1977-03-01 gimnastyk
Anna Pieńkosz 1976-12-30 dyplomata
Marta Gryniewicz 1976-12-05 fotograf
Tomasz Rożek 1976-11-30 fizyk
Norbert Maliszewski 1976-06-14 psycholog
Tomasz Bagiński 1976-01-10 grafik
Przemysław Owczarek 1975-10-28 antropolog
Tomasz Schreiber 1975-06-25 matematyk
Margareta Budner 1975-06-11 chirurg
Barbara Nowacka 1975-05-10 informatyk
Arkadiusz Protasiuk 1974-11-13 wojskowy
Krzysztof Kaśkos 1974-10-10 żołnierz
Michał Czachowski 1974-08-22 architekt
Jerzy (Mariusz Pańkowski) 1974-08-04 biskup
Paweł Tański 1974-07-22 badacz
Robert Grzywna 1974-02-08 major
Krystian Bala 1974-01-01 morderca
Norbert Wójtowicz 1972-12-01 teolog
Paweł Wojtunik 1972-06-26 oficer
Sławomir Kowal 1972-04-06 burmistrz
Marek Więckowski 1971-05-11 geograf
Iwona Szewczyk 1970-02-14 zakonnica
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz 1969-12-04 biolog
Wojciech Lubiński 1969-10-04 pułkownik
Wojciech Grygiel 1969-04-06 chemik
Jerzy Gorbas 1968-07-31 rzeźbiarz
Paweł Wypych 1968-02-20 sekretarz
Grzegorz Gielerak 1967-10-03 generał
Stanisław Ustupski 1966-11-15 kombinator
Katarzyna Szeloch 1966-04-07 filolog
Tomasz Kot 1966-01-03 jezuita
Krzysztof Grzeszczak 1965-09-17 teoretyk
Wojciech Polak 1964-12-19 arcybiskup
Wojciech Polak 1964-12-19 metropolita
Wojciech Polak 1964-12-19 prymas
Beata Szydło 1963-04-15 premier
Radosław Sikorski 1963-02-23 marszałek
Andrzej Depko 1962-10-24 neurolog
Cezary Pazura 1962-06-13 komik
Jerzy Szyłak 1960-11-08 naukowiec
Michał Tomaszek 1960-09-23 franciszkanin
Michał Tomaszek 1960-09-23 męczennik
Bogdan Klich 1960-05-08 psychiatra
Miłosz Martynowicz 1959-02-27 taternik
Wojciech Kajtoch 1957-04-19 językoznawca
Krzysztof Tarnowski 1956-09-20 wynalazca
Witold Zuchiewicz 1955-12-13 geolog
Jerzy Ciechanowicz 1955-10-09 archeolog
Elżbieta Regulska-Chlebowska 1955-03-16 etnograf
Andrzej Ostrowski 1955-02-04 kapitan
Wojciech Kubik 1953-01-13 saneczkarz
Piotr Piasecki 1952-09-04 jeździec
Piotr Naimski 1951-02-02 biochemik
Jerzy Dzik 1950-02-25 przyrodnik
Kazimierz Nycz 1950-02-01 kardynał
Marek Brągoszewski 1949-06-06 admirał
Jerzy Popiełuszko 1947-09-14 błogosławiony
Lech Marchelewski 1947-02-05 podpułkownik
Krzysztof Jędrzejko 1945-10-10 botanik
Czesław Błaszak 1942-05-05 zoolog
Mirosław Hermaszewski 1941-09-15 kosmonauta
Wiesław Barej 1934-01-22 fizjolog
Antoni Sawoniuk 1921-03-07 zbrodniarz
Karol Wojtyła 1920-05-18 święty
Zofia Maria Sapieha-Kodeńska 1919-10-11 księżna
Augustyn Józef Czartoryski 1907-10-20 książę
Ksawery Grocholski 1903-02-14 hrabia
Jan Hołyński 1890-04-24 przemysłowiec
Filip Zaleski 1836-09-25 arystokrata
Maria Augusta Wettyn 1782-06-21 księżniczka
Maria Amalia Wettyn 1724-11-24 królowa

Podobało się? Pokaż znajomym, wrzuć na Wykop czy co tam jeszcze uznasz za stosowne! :)

2 komentarze do wpisu „Urodziny w Wikipedii

Dodaj komentarz